Moravan Louňovice v druhé polovině roku 2023

Prázdniny

Druhá půlka roku začíná prázdninami a nadšený orientační běžec o prázdninách nezahálí. Závody totiž o prázdninách probíhají v režimu víceetapových závodů a je opravdu z čeho vybírat. Na několik takových, včetně závodů v zahraničí, se letos vydali i někteří členové našeho klubu.

Předseda oddílu David se s celou rodinou vydal do italských Dolomit na závody 5daysitaly, které proběhly v okolí známého lyžařského letoviska Cortina d’Ampezzo. Výsledkově to po prvních třech etapách nejlépe vypadalo s Verčou, kdy se v mezinárodní konkurenci asi 25 děvčat do 14 let držela na druhém místě za celkovou vítězkou ze Švédska. Nakonec z toho bylo díky nepovedené technicky náročnější čtvrté etapě a sprintu až páté místo a stejnou příčku obsadila i Zuzka v kategorii dívek do dvanácti let.

I o letošních prázdninách se skupina louňovických dětí ve složení Sára V., Berta, Sára Š., Verča, Zuzka, Hubert a Ríša vydala již počtvrté na tradiční orientační soustředění Silva O’Camp ve Vidnavě, které bylo letos po covidových letech opět hodně mezinárodní. Nutno vyzdvihnout výkon Sáry Š., která v konkurenci stejně starých dívek z několika zemí světa obsadila 3. místo v tří-etapovém Silva Cupu. I přes mírně spartánské podmínky tábora si děti soustředění užily a už nyní se těší na další ročník. Zuzka s Verčou se zúčastnily také týdenního soustředění Inov8 Camp pořádané valašskou oblastí v Českém ráji.

Sára Š. na stupních vítězů v Silva Cupu

Z dalších prázdninových závodů je nutné zde zmínit i veteránské mistrovství světa, které se letos konalo v Košicích a v krásných terénech na Silici. Honza si ve sprintu sice doběhl pro skvělé desáté místo, ale v hlavním závodě běhal mezi závrty jako v roce 1989, tedy žalostně.V doprovodném veřejném závodě vyhrála Sára svou kategorii.

Dále se někteří členové klubu zúčastnili v srpnu závodu Pěkné prázdniny v Českém ráji, WestCup a série závodů Kwak Czech O-Tour v Kokořínsku. Série Kwak Czech O-Tour odstartovala již na jaře v Plzni a přes závody světového poháru v českém ráji vyvrcholila dvěma závody o posledním říjnovém víkendu v Kubově Huti na Šumavě v orienťácky nových terénech kousek od Boubína. Kdo se zúčastnil, opět poznal krásy naší republiky.

KWAK a stupně vítězů pro Honzu Š.

Podzimní sezóna Moravanu začala jako vždy hned v prvním týdnu v září a díky šarmu a náborovým aktivitám Viktorrra – trenéra skupiny našich nejmladších, tzv. „jednorožců“, se oddíl rozrostl o několik malých sportovců. Mapové tréninky probíhaly v úterý v přilehlých zmapovaných lokalitách až do konce října. Jedním z posledních byl lesní nočák, kdy mladší děti zvládly trať v doprovodu svých rodičů (tímto jim za jejich zapojení se velmi děkujeme) a jednorožci absolvovali bojovku s Viktorem. Posledním mapovým tréninkem byl sprint v Louňovicích. Lokalitu zmapovali Veronika a Honza Havlíčkovi ze spřáteleného oddílu OB Říčany, a snad se díky tomu můžeme do budoucna těšit na oficiální závod oblastního žebříčku přímo v Louňovicích.

Středeční kondiční tréninky byly občas i mapové. Za zmínku stojí účast na tradičních štafetách mládeže, kde jsme po loňském úspěchu tria Berta, Sára V. a Anička B., které obsadily 2.místo v kategorii D14, chtěli i letos být vidět. Což se nakonec podařilo, protože Sára Š. a Verča s hostující Bětkou z Roudnice letos kategorii D14 vyhrály a v kategorii DH12 skončila naše štafeta ve složení Bětka B., Zuzka a Hubert na 3. místě, což lze v silné konkurenci čistě klučičích štafet z oddílů Dobříše či Kamenice považovat za velký úspěch. V kategorii Open, kde jsme byli zastoupení štafetou složenou z dorostenců Aničky B. a Ríši, doplněných Luckou, jsme obsadili 5. místo.

Podzim je v orientačním světě také spojen se sérií závodů oblastního žebříčku. Letos jsme vyjeli např. do Úštěku, Želíz, Kytína, Malých Kyšic nebo Klánovic. Nejspíš z důvodů pořádání závodů ve vzdálenějších lokalitách a kolujících podzimních viróz, jsme zaznamenali oproti jarní části o něco nižší účast na závodech. Momentálně máme 8 bodujících ve středočeském žebříčku a nejlépe si zatím vede Verča (8. místo v kat. D14) a Diviš (9. místo v kat. H10). Výsledky nejsou letos nijak oslnivé, ale vzhledem k tomu, že všechny naše děti letos postoupily do vyšší kategorie, jsou v rámci očekávání. Zuzka v se v závodech mezi středočechy umisťovala mezi 7. – 17. místem, Verča končila 4. -10., podobně byl na tom i Diviš. Účast ostatních byla spíše sporadická. Berta startovala 2x a brala 5. a 6. místo mezi středočeskými dorostenkami.  Doufáme, že se v jarní části žebříčku naše účast na závodech zvýší, a že svoje první závody zkusí v doprovodu rodičů i naši noví jednorožci. 

Účast a slušné umístění žáků v jarní a podzimní části žebříčku souvisí také s nominací žáků na M ČR štafet, družstev klubů a oblastních výběrů žactva. Po jarní části žebříčku byli za náš oddíl do širšího výběru nominováni Zuzka, Sára, Verča a Hubert, který dal nakonec přednost fotbalu. Holky vyjely na náročné přípravné středočeské soustředění na Vysočinu, ale vzhledem již k zmíněným nemocem, či ne úplně povedeným výsledkům v podzimní části soutěže, si účast na MČR vybojovala jen Verča a se svou štafetou skončila na 17. místě z celkem 25 startujících.

Verča K. na MČR 2023

Z podzimních akcí bych připomněla i pořádání 16. ročníku Běhu Voděradskými bučinami, kterému je zde věnován samostatný článek.

Zimní příprava probíhá tradičně v hale Mukařovské školy a je zaměřena na zlepšení obratnosti, všestrannosti a na in-door orientační techniky formou her. Středeční kondiční příprava určena pro nejstarší děti pokračuje i přes zimu venku za téměř každého počasí.